Tavaly több lakástűz volt, mint 2023-ban
2025. január 16. 13:40
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében tavaly jóval több lakástűz keletkezett, mint egy évvel korábban, viszont kevesebb volt a sérültek és az elhunytak száma.
2023-ban 581, míg 2024-ben 672 alkalommal kérték a tűzoltók segítségét otthon jellegű létesítményt érintő tűzesetek miatt. A legnagyobb kiterjedésű tűz május 18-án, Miskolc külterületén, a Nagykirály-dűlőn volt, ahol elektromos meghibásodás miatt gyulladt ki egy kétszáz négyzetméteres családi ház. A tűzben az épület teljes tetőszerkezete megrongálódott, így az ingatlan lakhatatlanná vált.
2024-ben 7 ember vesztette életét és 35 szenvedett sérülést lakástűzben, 2023-ban 8 áldozatot és 43 sérültet követeltek a tűzesetek.
A tűz pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében 17 lakástűz után indult tűzvizsgálat. A leggyakrabban nyílt láng, elektromos meghibásodás és a fűtés miatt gyulladtak ki az épületek. 13 helyszínen szándékos tűzokozás gyanúja is felmerült.
A tűzzel érintett otthonok közül csak kettőben használtak füstérzékelőt, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek, amikor még van idő cselekedni, az éppen meggyulladt tüzet eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni. Az egyik ingatlanban, ahol használtak füstérzékelőt, a lakók tűzoltói beavatkozás nélkül el tudták fojtani a lángokat. A tűz csak egy négyzetméteren rongált meg néhány bútort, és sérülés sem történt.
Szén-monoxid miatt 53-szor hívták a tűzoltókat, eggyel többször, mint egy évvel korábban. A sérültek száma eggyel kevesebb volt, összesen hatan sérültek meg, halálos áldozatot 2024-ben sem követelt a mérgező gáz.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy egyre többen veszik komolyan a színtelen, szagtalan, mérgező gáz veszélyeit, és használnak szén-monoxid-érzékelőt az otthonukban. Az érintett ingatlanok közül négy kivételével mindenhol használtak ilyen eszközt. Ahol nem volt felszerelve szén-monoxid-érzékelő, csak a szerencsén múlt, hogy nem történt baleset, vagy halálos mérgezés.
A szén-monoxid nem csak a gázüzemű fűtőeszközök esetében jelenthet problémát, hanem minden olyan fűtőberendezés használata során, amely az épület belső helyiségeiből használja fel az égéshez szükséges oxigént. Ezek a nyílt égésterű fűtőberendezések.
A színtelen, szagtalan, mérgező gáz a tökéletlen égés, a rossz állapotú, vagy rosszul kivitelezett kémény, a karbantartatlan, vagy meghibásodott fűtőberendezés használata során halmozódhat fel a lakótérben. A tragédiák elkerülése érdekében gondoskodni kell az állandó és automatikus szellőzésről, továbbá érdemes egy szén-monoxid-érzékelőt is beszerezni.