Bükk Mentőcsoport

A Bükk Mentőcsoport létrehozásának célja

Az ENSZ és az EU humanitárius programjaihoz igazodva, illetve a természeti és civilizációs katasztrófák elleni védelem terén megkötött két és többoldalú egyezményekben vállaltaknak megfelelően, a Magyarországon hatályban lévő jogszabályok alapján olyan speciális rendeltetésű önkéntes mentőcsoport létrehozása, felszerelése, működtetése, alkalmazási feltételeinek megteremtése, amely megfelelő vezetés és logisztikai biztosítás mellett alkalmas különböző mentési tevékenységekre. Olyan képességű csoport megalakítása volt tehát a cél, amely az EU polgári védelmi mechanizmusának megfelelően hosszabb távon is képes hozzájárulni a vármegyében esetlegesen bekövetkező katasztrófahelyzetek hatékony kezeléséhez, felszámolásához, az életben maradás feltételeinek megteremtéséhez, és a normál élet visszaállításának biztosításához.

Rendeltetése

Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye védelmére, valamint a régió megsegítésére létrejött, civil alapon szerveződő speciális mentőcsoport, amely képes a vármegye veszélyeztetettségéből – elsősorban ár- és belvízi, valamint rendkívüli időjárási veszélyekből – adódó helyzetek során jelentkező olyan kutatási és mentési szakfeladatok ellátására, amelyre az elsődleges beavatkozók, vagy a megalakított polgári védelmi szervezetek jellegükből adódóan nem képesek.

A szervezet alkalmazására a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény, valamint a kapcsolódó jogszabályok szerint akkor kerülhet sor, ha más szervek (tűzoltóság, mentőszolgálat, stb.) erői, eszközei nem megfelelőek, vagy nem elegendőek a veszélyhelyzet felszámolásához, illetve, ha azt a lakosság, valamint a létfenntartáshoz szükséges anyagi javak védelme azt indokolttá teszi.

 

Széchenyi 2020 Kohéziós Alap