Fél év alatt nyolc halottat és tizenöt sérültet követelek a lakástüzek

2025. július 10. 11:55

Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében 2025 első félévében 339 lakástűz keletkezett, 7-tel kevesebb, mint 2024 első hat hónapjában. A félév folyamán csaknem 4 ezer négyzetméternyi épített terület égett le.

A legnagyobb tűz, melynek a kiterjedése meghaladta a kétszáz négyzetmétert, február 25-én keletkezett egy családi házban, Oszláron, az Arany János úton. A tűzesethez Tiszaújvárosból és Mezőcsátról vonultak a hivatásos tűzoltók három gépjárműfecskendővel. Az egységek kiérkezése előtt a lakók sértetlenül elhagyták az épületet. A tűzoltók három vízsugárral megfékezték és eloltották a lángokat, de az ingatlan olyan mértékben megrongálódott, hogy lakhatatlanná vált. A tűz a melléképületben keletkezett, ahol egy vegyes tüzelésű kazán üzemelt.

Az első félévben keletkezett lakástüzekben 8 ember vesztette életét és 15 szenvedett sérülést, a tavalyi év hasonló időszakának esetei 4 áldozatot és 18 sérültet követeltek.

A tűz pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében 16 lakástűz után indult tűzvizsgálat. A leggyakrabban elektromos hiba, nyílt láng, a fűtési rendszer hibája, sütés-főzés, és a kémény műszaki állapota miatt gyulladt ki épület.

A tűzzel érintett otthonok közül egyikben sem volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek, amikor még van idő cselekedni, az éppen meggyulladt tüzet eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni.

A lakosság körében egyre inkább terjed a szén-monoxid-érzékelők használata. 2025 első felében 16-szor kérték a tűzoltók segítségét a mérgező gáz jelenléte miatt. Az ilyen jellegű beavatkozások száma csaknem a felére csökkent az egy évvel korábbiakhoz képest. Szén-monoxid-mérgezés, és haláleset nem történt az első félévben. A legtöbbször a fürdőszobában és a konyhában jeleztek az érzékelők a megemelkedett szén-monoxid-szint miatt.

Szén-monoxid akkor keletkezik, amikor zárt térben nyílt láng ég és a tűz környezetében nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Mivel meleg vízre nyáron is szükségünk van, a nyílt égésterű, gázüzemű vízmelegítők esetében ilyenkor is fenyegető veszélyt jelent a színtelen, szagtalan, mérgező gáz. 

Fotó: Fridél Gergő tű. főtörzsőrmester (Mezőkövesdi HTP)

Széchenyi 2020 Kohéziós Alap