Országos árvízi törzsvezetési gyakorlat

2025. április 23. 15:35

Április 23-án országos árvízi törzsvezetési gyakorlaton vett részt a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.

Az országos gyakorlat végrehajtása során részlegesen működésbe lépett a Katasztrófavédelmi Koordinációs Tárcaközi Bizottság Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelési Központja (KKB NVK). A gyakorlaton a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság munkatársai az Országos Vízügyi Főigazgatóság, az Országos Rendőr-főkapitányság, a Magyar Honvédség, a MÁV-Volán Csoport és a HungaroMet Zrt. szakértőivel, valamint a BM OKF Operatív Törzsével és a helyi operatív munkaszervekkel működtek együtt.

A gyakorlat forgatókönyve szerint egy mediterrán ciklon miatt jelentős mennyiségű csapadék hullott az Északkeleti-Kárpátokban, főként a Felső-Tisza vízgyűjtőjén. Ezen a vízgyűjtő területen átlagosan mintegy száz-százhúsz milliméter eső zúdult le másfél nap alatt, egyes helyeken a csapadék mennyisége elérte a kétszázötven millimétert is. A lehullott csapadék következtében heves áradás kezdődött a Tisza felső folyásán.

A várható árhullám miatt Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében fel kellett készülni a Cigándi árapasztó tározó megnyitására, továbbá a gátszakadás veszélye miatt Cigánd település részleges (1890 főt érintő) kitelepítésére. A kiemelt kockázati helyszínről az igazgatóság drónos egysége élő kép bejátszásával segítette elő az országos és területi operatív törzs munkáját.

Vármegyei szinten az igazgatóság operatív törzse az Észak - Magyarországi Vízügyi Igazgatóság, a MÁV Személyszállítási Zrt. Autóbuszos Kelet Forgalmi Régió és a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály munkatársaival egészült ki. A miskolci, a kazincbarcikai, a tiszaújvárosi és az encsi katasztrófavédelmi kirendeltség operatív törzse, valamint a területi és a helyi védelmi bizottságok tagjai szintén részt vettek a gyakorlaton és koordinálták a védekezési munkát.

A szerdai gyakorlat célja az volt, hogy egy esetleg bekövetkező árvízi helyzetet a lehető leghatékonyabban lehessen kezelni, az operatív törzsek, a társ- és együttműködő szervek közötti információáramlás, kapcsolattartás, a lakosság tájékoztatása, a vezetői döntések előkészítése gördülékenyen menjen, javuljon a reagálási képesség, a helyi szintű erők és eszközök átcsoportosítása gyorsan és rugalmasan megtörténjen, vagyis az, hogy a bajba jutott emberek mentése gyorsan és biztonságosan legyen végrehajtható.

A tavaszi ár- és belvízi eseményekre történő felkészülés keretén belül a Területi Védelmi Bizottság Katasztrófavédelmi Munkacsoportjának tagjai megtekintették az igazgatóság operatív törzsének munkáját. 

Fotó: Dojcsák Dávid tűzoltó százados


Széchenyi 2020 Kohéziós Alap